• Денес е: петок, март 23, 2018

Убијци на интелегенцијата

Наместо постојано да сте преокупирани со попис на намирници кои помагаат во прочистување на организмот или оние кои го подобруваат метаболизмот, можеби попаметно би било да внимавате на оние намирници кои секојдневно ги внесувате – иако нутриционистите постојано предупредуваат за нивната штетност. Еве ги 10-те намирници кои се закана за интелегенцијата и ги успоруваат “тркалцата” во главата.

Шеќерот го влошува помнењето

Производите со шеќер не претставуваат закана само за линијата, туку и за функционирањето на мозокот. Континуираното конзумирање на слатките напасти може да доведе до невролошки проблеми, и да зададе удар на капацитетот за меморија. Бидејќи шеќерот може да штети на способноста за учење, нутриционистите препорачуваат да се прават паузи во неговоро конзумирање.

Алкохолно сивило

Познато е дека алкохолот е штетен за црниот дроб, но исто така тој предизвикува и ментални проблеми. Поедноставно кажано, алкохолот се однесува како сив облак кој шета над способноста за јасно резонирање. Дали ви се случило да ви кажат како после некоја луда забава луѓето имале “магла” и воопшто не се  сеќаваат дали нешто се случило или не?!  Причинителот на ваквата состојба е алкохолот. За среќа овие симптоми се минливи, и лекот за тоа е само консумирање на алкохол во помали количини.

1

Со fast food чекор поблиску до депресија

Брзата храна води кон низа хемиски рекации на мозокот кои водат до чуство на неможност и депресија, а и влијае на намалување на процесот на неурогенеза т.е. создавање на нови нервни станици. Експертите потврдуваат дека оваа храна го намалува производството на допамин – невротрансмитер кој е одговорен за чувството на среќа, мотивација, капацитетот за учење и меморија.

Пржена и преработена храна – закана за нервите

Речиси сите намирници содржат хемикалии, бои, адитиви и конзерванси кои можат да штетат на однесувањето и когнитивните функции. Прв на листата во оваа категорија е сончогледовото масло – избегнувајте го!

Сол – тивок убиец на трпезата

Солената храна негативно влијае на крвототкот, а тешко ја поднесува и вашето срце. Покрај ова, намирниците кои содржат високо ниво на сол штетат и на когнитивните функции на организмот и ја намалуваат способноста за размисување. Експертите потврдуваат дека комбинацијата на солена храна со никотин има ефект како дрогата бидејќи создава зависност и потреба за зголемено понатамошно конзумирање.2

Житариците го стареат организмот

Исклучок се оние од цело зрно кои се богат извор на влакна. Останатите имаат негативен печат на функцијата на мозокот и целокупното здравје. Тие придонесуваат за побрзо стареење на организмот и губење на меморијата.

Пеработените протеини имаат спротиевн ефект

Белковините се одговорни за градење и правилно функционирање на мускулите, косата, ноктите, но и мозокот. И додека свежото месо е најдобар извор на вакви протеини, она кое е преработено има сосема спротивен ефект. Избегнувајте ги колбасите, виршлите, чајните, сувомеснатото. Повеќе штетат на организмот одколку што помагаат! Заменете ги со риба, млечни производи, ореви и семки.

Транс – масти

Тие масти во природен облик речиси и да неможе да се најдат. Тие се продукт на процесот на хидрогенизација во прехрамбената индустрија, т.е. се наоѓаат речиси во секоја полу преработена храна. Најмногу ги има во маргарините, слатките, чипсот. Покрај тоа што се закана за нивото на холестерол, се и причинители за зголемен ризик од мозочен удар. Влијаат на намалувањето на рефлексите. Затоа никако не смее да се консумираат на редовна база!4

Засладувачи
Понекогаш луѓето кои сакаат да ја намалат телесната тежина, природниот шеќер го менуваат со разни прехрамбени засладувачи. Вистина е дека се тие помалку калорични, но исто така е вистина дека ќе ви донесат повеќе зло одколку добро. Ако се користат долго време може да предизвикаат оштетувања на мозокот, особено ако се користат во големи количини.

Никотинот го ограничува протокот на крвта

Иако не е прехрамбен производ, сеедно мора да го ставиме на листата. Тој го ограничува протокот на крвта и кислородот до најважните органи во организмот. Откажете ги цигарите!

Ad
big banner