• Денес е: петок, март 23, 2018

Најдобрите совети за слабеење од Др. Оз

Колку и да се трудите никако да успеете да се разделите со вишокот килограми? Ако ви е доста од пропаднатаи диети и фрустрираност, можеби популарниот Др. Оз (кој својата медицинска кариера ја започна во една од емисиите на Опра Винфри, а сега има сопствена емисија која ги руши рекордите на гледаност) има решение за вас!

Низ годините тој собирал искуства и едноставни совети кои помагаат во слабеењето. И што е најдобро – не препорачува строги диети!

Еве ги неговите совети:

– Наспијте се квалитетно (барем 7 часа дневно)

– Кога сте гладни напијте се малку вода, бидејќи можно е да сте жедни а не гладни

– Не се изгладнувајте

– Ако сте започнале диета, не ја прекинувајте

– Немојте истовремено да јадете и гледате телевизија

– Користете помали чинии

– Секојдневно движете се што е можно повеќе

– Исецкајте ја храната – така може да ја намалите количината која ја јадете и да го “излажете” мозокот.

– Престанете да јадете паштети и салами за доручек, заменете ги со јачмен

– Јадете кисело пред оброкот

– Изедете една домашна топла супа пред ручек – ќе ве засити

– Јадете по малу сирење за меѓу оброк

– Ако сте решиле да јадете fast food, нарачајте детско мени

– Јаглехидрати само за доручек!

 – Ако ви се јаде благо, вдишете мирис на ванила

– Често мијте ги забите

– Јадете пред главното јадење – “расипете си го ручекот”

Ad
big banner