• Денес е: петок, март 23, 2018
.

Зелена инфузија

На летување сме, и често знаеме да јадеме “кисели намирници”, како на пример свинско и телешко на скара, паштети и реееетко овошје – малку лубеница. Очигледно треба да се работи на воведување на рамнотежа во организмот, да се направи детоксикација и да се подобри метаболизмот. Во сето тоа ќе ни помогне “Зелената инфузија”.

Првите знаци кои кажуваат дека сте претерале со “кисела храна” се замор, намалена енергичност, слаб имунитет, слаби нокти, сува коса и кожа, нервоза, чести главоболки, чувство на надуеност и бавен метаболизам.

1 кузу“Зелената инфузија” е напиток кој е содржи скроб добиен од коренот на билката – кузу, билка која многу е користена од Јапонците за згуснување на јадењата и за подобрување на работата на цревата.

Одличен помагател е и за оние кои имаат проблем со метаболизмот кога се на домор и во непозната околина. Оние кои немаат проблем со одење во тоалет само кога се дома. Во најмала рака овој пијалок ќе им помогне да се опуштат. Ќе помогне да издржите подолго на сонце, за време на летните спортови.

Потребните состојки за да ја направите “Зелената инфузија” можете да ги најдете во продавниците за органска храна.

Рецепт – Зелена инфузија

  • 2 дл.вода
  • 1лажица квиној во прав
  • 1лажица  прав од зелена магма
  • 1лажица кузу
  • 1лажица масло

Подготовка:

Сите состојки силно мешајте го во шејкер. Наместо вода може да ставите сок од јаболко (по желба).

Ad
big banner