• Денес е: петок, март 23, 2018
.

Борба против сезонската алергија

Додека повеќето од нас со нетрпение ја чекаат пролетта поради мирисите на расцветаните дрва, има и такви на кои ова им е ноќна мора. Кај лицата кои патат од алергија, имуниот систем реагира на неопасни супстанци како на пример полен. Во тој случај организмот по грешка поленот го доживува како закана, и лачи хистамин за да се заштити. А хистаминот резултира со последици како кивањето и кашлањето.

За сите кои имаат проблеми со сезонските алергии, докторите препорачуваат и храна која ги намалува негативните симптоми предизвикани од алергиите. Но, исто така и предупредуваат за храна која може да ја влоши состојбата.

РибарибаВо многу научни студии е докажано дека Омега 3 масните киселини, кои најмногу ги има во лососот, помагаат во намалувањето на ризикот од појава на алергии како и во ублажување на нагативните последици кај лицата кои веќе патат од алергиите. Негативната страна е што мора да внесете мнооогу Омега 3 масни киселини за да имате дури минимален ефект. Поради тоа, ако во текот на неделата само еднаш јадете риба наместо плескавици нема ништо да постигнете. Низ светот, во земјите каде почесто се јаде црвено месо од риба забележан е пораст на заболени од астма и алергија.

ЈаболкијаболкиЕдно јаболко на ден никако нема да помогне, но ако јадете многу може да имате ефект. Внесувањето на доволно витамни Ц во организмот може да ве заштити од појавата на астма и алергии. Други добри извори на витаминот Ц се и портокалите, црвената пиперка, јагодите и доматот. Секако витаминот Ц е добар за севкупното здравје.

Црно грозјегрозјеРесвелатол, аксионсиданс кој се наоѓа во кората на црното грозје е заслужен за вкусот и добрите карактеристики на црното вино. Покрај тоа има и дејство во организмот кое ги ублажува негативните симптоми на алергиите. Покрај ова помага во работата на белите дробови, помага во дишењето и кивањето.

Топли пијалоцицајАко алергијата ви се манифестира како запушено чувство во грлото или кашлање, најдобар лек се топлите пијалоци како чај или супа. Ако не ви се пие чај, докторите препорачуваат и туширање со топла вода, бидејќи пареата од водата помага на речиси ист начин.

ЦелерцелерЕкспертите предупредуваат дека пченката, пченицата и оризот се вид на треви, затоа ако сте алергични на трева можно е и овие намирници да ви предизвикаат проблем. Луѓето алергични на трева добро е да се пазат и од целер, праски и лубеница.

Зачинета храназачинета хранаИако е на многумина омилена, зачинетата храна е штетна за алергиите. Предизвикува симптоми на настинка, созење на очите и кивавица. Најдобро е да се избегнува зачинетата храна особено во периодот на алергиите.

АлкохолалкохолВо алкохолот постои природен хистамин кој настанува во процесот на ферментација. Поради ова предизвикува симптоми кои ја поттикнуваат алергијата. Затоа, најдобро е да го избегнувате додека трае пролетта.

Ad
big banner